Renovace nástrojů

Vždy není potřeba používat nové nástroje! Renovací a prioritním používáním ostřených nástrojů lze snížit náklady na nástroje ve výrobě až o 40%...


Renovace nástrojů je proces, při kterém se obnovuje funkčnost otupených řezných nástrojů. Renovace spočívá v ostření a případných dalších úpravách řezných hran, často též v obnovení ochranné povrchové vrstvy (tzv. povlaku).

Výhody ostření:
  • Ostření nástrojů umožňuje jejich opakované používání, díky kterému dochází k podstatnému snížení výrobních nákladů. U TK stopkových nástrojů, jako jsou vrtáky a frézy je často možné přeostřit nástroje opakovaně.
  • Běžná cena ostření bývá okolo 20-50% ceny nového nástroje s tím, že při zvolení správné technologie ostření, která dokáže zachovat původní geometrii nástroje, může životnost přeostřených nástrojů dosahovat okolo 95% životnosti nástrojů nových. Občas může docházet i k situacím, že levné nástroje od výrobců z Asie mají po kvalitním přeostření a aplikaci vhodného povlaku vyšší životnost, než měly jako nové.
  • Vzniklé snížení nákladů vynaložených na nástroje je tedy zřejmé už z výše uvedených čísel. Obecně platí, že o čím větší a složitější nástroj se jedná, tím větší je vzniklá úspora.
  • Dalším faktorem je rychlost dodání přeostřených nástrojů. Firmy, které si zakládají na kvalitě ostření, dodávají naostřené a povlakované nástroje většinou ve dvoutýdenním (případně kratším) cyklu. Pokud by měly dodávat nástroje nové, jejich termíny dodání by byly obvykle delší.
  • V neposlední řadě je nutné zmínit ekologičnost tohoto procesu. Slinuté karbidy neboli tvrdokovy (TK) i rychlořezné oceli (HSS) jsou velmi drahé materiály, které jsou vyráběny ze surovin, jež mají omezené zdroje. Představa, že by tyto nástroje měly být po jednom použití vyhozeny, je pro mnohé z nás, kterým záleží na budoucnosti této planety, nepřijatelná. Tedy tím, že se nástroje opakovaně ostří v kvalitních ostřírnách, se přispívá nemalým dílem k udržitelnosti našeho světa.
  • Opakovaným ostřením se výrazně redukuje potřeba nových nástrojů, což v konkurenčním prostředí vede k tomu, že výrobci nástrojů nezvyšují ceny tolik, jako by to bylo v případě, že by ostření bylo využíváno málo.

Nevýhody ostření:
  • U malých, jednoduchých a levných nástrojů se ostření nemusí vyplatit. Platí to zvlášť u mikro nástrojů s nízkými náklady na vstupní materiál, vyráběných ve velkých sériích.
  • Pokud zvolíte nekvalitní či nezkušenou brusírnu, riskujete, že Vám nástroj poškodí nebo zničí. Může to také vést k tomu, že obrobky následně nemají požadovanou toleranci atd. Je vhodné ptát se na reference, systém procesu ostření, strojový park a neřešit jen cenu a termín.
  • Je důležité dbát také na včasné odstavení nástroje k ostření. Tedy nepoužívat nástroj až téměř ke zničení, ale zastavit jeho používání ještě předtím, než dojde k přílišnému opotřebení nebo vyštípnutí řezných hran.



Průběh procesu ostření v AFI Technology, s.r.o.

1. vyzvednutí a přeprava nástrojů od zákazníka Pokud je umístění Vaší provozovny v dosahu našich obchodních zástupců, rádi u Vás budou nástroje určené pro naostření osobně vyzvedávat. Jednoduše si s nimi dohodnete den v týdnu, kdy se pro ně pravidelně zastaví. V opačném případě se s nimi dohodnete na způsobu, kam zaslat tyto nástroje na servis. Adresa pro objednání ostření je: ostreni@afi-technology.cz

2. převzetí a kontrola nástrojů před ostřením U nás to není tak, že by nástroje byly po převzetí hned předány k bruskám. Ještě předtím je dostanou do rukou pracovníci, jejichž úkolem je posoudit stav nástroje, míru opotřebení, potřebný rozsah opravy a typ stroje, na kterém se renovace nástroje provede. Při zadávání specifických pokynů k ostření přitom respektujeme dohodnuté individuální požadavky stovek našich zákazníků. Protože každý měsíc se u nás renovuje mnoho tisíc kusů nástrojů, dostane každý z nich svůj EAN, aby nedošlo k záměně. Pokud bude nástroj poškozený natolik, že ho není možné opravit nebo by se oprava nevyplatila, obratem Vás o tom uvědomíme. Rádi Vám také zpracujeme nabídku na nový nástroj.

3. ostření a renovace nástrojů Pracovníci, kteří nástroje zkontrolují a zaevidují do informačního systému, je následně předají k bruskám. Protože disponujeme mnoha typy brusek od tří výrobců, můžeme vždy brousit nástroje na takovém stroji, který je pro daný nástroj nejvhodnější. Pokud je nástroj výrazně poškozen, je dle potřeby nejprve řezáním zkrácen o poškozenou část a následně nově vybroušen dle původní geometrie (tzv. "obnova tvaru").


4. kontrola nástrojů po ostření Pověření pracovníci zkontrolují nástroje ihned po provedení ostření. Probíhá nejen vizuální kontrola, ale také měření na optických, případně i dotykových přístrojích ZOLLER, Z-MIKE, GFM, MITUTOYO atd. V případě, že je to zákazníkem požadováno, vystavuje se měřící protokol, ve kterém jsou zaznamenány naměřené hodnoty.

5. rektifikace, povlakování a značení nástrojů Po ostření nástrojů probíhají následné procesy, jsou-li zákazníkem vyžadovány. Jedná se o rektifikaci břitů nástrojů vlečným omíláním, značení nástrojů na laserovém zařízení, a především externí povlakování nástrojů. Povlakování nástrojů je obor, který se velmi dynamicky rozvíjí a každý rok vznikají nové postupy a typy povlaků. Z tohoto důvodu není pro nás vhodné, mít vlastní povlakovací zařízení, které by nestačilo nejnovějším trendům. Abychom byli schopni nabízet zákazníkům nejlepší kvalitu, spolupracujeme hned s několika renomovaným firmami v oboru povlakování. Mezi naše hlavní dodavatele povlaků patří OERLIKON Balzers (světová jednička) a IONBOND (světová dvojka v povlakování obráběcích nástrojů).

6. expedice naostřených nástrojů Stejnou cestou, jakou se nástroje dostaly k nám, se i vrací zpět. Často přebalené do nových krabiček, pokud ty staré chyběly nebo už byly poškozené. Nástroje připravené pro nové použití, se těší na svůj další pracovní cyklus a my se těšíme z toho, že jsme takto mohli sloužit konkrétním potřebám našich zákazníků.